poniedziałek, 30 stycznia 2012

Brzoza - drewno kominkowe warto wiedzieć

Brzoza w języku łacińskim (Betula) to rodzaj obejmujący gatunki małych do średnio dużych drzew liściastych, rzadziej karłowate drzewa, krzewy i krzewinki. Wyróżniają się one przede wszystkim jedyną w swoim rodzaju, kredowo białą korą1. Większość gatunków posiada ażurową i mocno prześwitującą koronę, dającą przyjemny cień. Uwagę zwracają też bardzo delikatne, drżące na wietrze liście brzóz. Wymienione cechy powodują, że brzozy są darzone wyjątkową sympatią i należą do najczęściej sadzonych drzew.


Rodzaj brzoza obejmuje 35-60 gatunków2, z czego w Polsce naturalnie występuje poniżej 10 (prawdopodobnie 8). Zdecydowanie najbardziej rozpowszechniona w Europie (i w Polsce) jest brzoza brodawkowata (B. pendula). Znacznie rzadziej występuje tu porastająca głównie tereny podmokłe i bagna brzoza omszona (B. pubescens).

Brzoza to typowe drzewa leśne, a zarazem niezwykle popularne i lubiane drzewa ozdobne,szczególnie brzoza brodawkowata. Ze względu na odporność na niekorzystne czynniki, niewielkie wymagania glebowe oraz krótkowieczność są często stosowane w zalesieniach jako przedplon. Drewno brzozy jest używane do produkcji mebli, papieru i jako opał czyli jako drewno kominkowe. Co ciekawe liście i sama kora posiadają cenne właściwości lecznicze (herbata z liści świetnie nadaje się do odtruwania organizmu i oczyszczania krwi). Z soku brzozy produkuje się m.in. szampony do włosów i tzw. wodę brzozową.

Średnia wartość opałowa brzozy 1900 kWh/m.